Plac Św. Katarzyny 8, 87-100 Toruń tel. 56-657-74-86, 535 430 957 metodycy@metodycy.torun.pl

Nasza misja: Kompleksowe wspomaganie szkół, placówek i nauczycieli w realizacji zadań edukacyjnych, opiekuńczych, organizacyjnych i wychowawczych wynikających z ich potrzeb.

Dla dyrektorów

Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu, którego celem jest określenie potrzeb rodziców/opiekunów związanych z rozpoznawaniem, reagowaniem i zapobieganiem sytuacjom zagrożenia nadmiernym korzystaniem z urządzeń cyfrowych przez dzieci i młodzież.

Państwa uczestnictwo jest niezwykle ważne, gdyż na podstawie wyników tych badań zostanie opracowany model narzędzia wspomagającego diagnozę i profilaktykę nadmiernego korzystania z urządzeń cyfrowych przez dzieci i młodzież oraz poradnik wspierający rodziców/opiekunów w sytuacjach trudnych, w których dziecko przejawia zachowania świadczące o nadmiernym korzystaniu z urządzeń cyfrowych (w tym niestety zachowań agresywnych). Opracowany materiał zostanie przesłany Państwu tym samym kanałem komunikacyjnym.

Badania są anonimowe, a ich wyniki ważne, bo dziś wielu rodziców, pedagogów nie wie jak radzić sobie w takich sytuacjach. Chcemy dostarczyć Państwu konkretnych propozycji rozwiązań, co robić w takich sytuacjach, dlatego prosimy o pomoc i wypełnienie tej ankiety.

Zespół pedagogów i terapeutów zajmujących się cyberuzależnieniami
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - Instytut Nauk Pedagogicznych

Instytut Badań Edukacyjnych organizuje dwugodzinne seminarium online pt.: “Zintegrowany System Kwalifikacji – wprowadzenie”, które odbędzie się 4.07.2024 r., w godz. 10:00-12:00.

Szanowni Państwo,
w imieniu Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie chcielibyśmy zaprosić doradców i nauczycieli realizujących zadania doradcy zawodowego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych do testów narzędzi Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji.

Prosimy o zapoznanie się z treścią zaproszenia, a chętnych - do udziału w testowaniu sześciu nowych narzędzi Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji podczas spotkań on-line, trwających 1,5 h.

Udział w webinarze jest bezpłatny.

W sprawach organizacyjnych prosimy o kontakt z Panią Jeleną Chotkiewicz: tel.: 509 534 360, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy na webinarium dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Deepfake: fałszywa rzeczywistość w sieci – czy jesteś na to gotowy?” organizowane w ramach obchodów Dnia Ochrony Danych Osobowych, które odbędzie się 31 stycznia 2024 r w godz. 10.00 – 10.45.

Udział w zajęciach będzie możliwy za pomocą następującego linku:

https://uodo.clickmeeting.com/567797777/?r=AGZ2ZGZ3BQE8sSEvkMiRu3k8MI90MJWkoKu2DTuvpJVhqTWcYzA5sUj1AQH5AwN2BN____

Podczas zajęć z ekspertem Urzędu Ochrony Danych Osobowych uczniowie dowiedzą się, jak skutecznie dbać o swoją prywatność w kontekście zagadnień, które kształtują współczesny świat cyfrowy:

  • Internet Rzeczy (IoT) – świat inteligentnych rozwiązań w urządzeniach.
  • Sztuczna Inteligencja (AI) – algorytmy, które uczą się samodzielnie i mogą wpływać na nasze codzienne życie.
  • Deepfake – wyzwania, jakie przed nami stawia manipulacja w mediach, a odróżnienie prawdziwych treści od tych fałszywych jest coraz trudniejsze.
  • Chatboty – funkcjonowanie i ich zastosowanie może stanowić zagrożenie dla prywatności.
  • Rzeczywistość rozszerzona (AR) i wirtualna (VR) – obrazy sztucznej rzeczywistości stworzone przy wykorzystaniu technologii informatycznej czy systemów łączących świat rzeczywisty z generowanym komputerowo, jak zminimalizować zagrożenia i korzystać z technologii VR oraz AR w sposób bardziej bezpieczny.

Udział w zajęciach jest bezpłatny, a czat będzie moderowany. Zwracamy się z prośbą o kontrolowany dostęp uczniów do czatu i korespondencję związaną z tematem webinarium. Dziękujemy za Państwa zaangażowanie w tym zakresie.

Serdecznie zapraszamy!

Pilotażowa europejska kampania #MediaSmartOnline. Polskie Centrum Programu Safer Internet od marca do kwietnia 2024 r. uczestniczyło w europejskiej pilotażowej kampanii. Kampanię realizowały belgijskie organizacje EUN (koordynator sieci Insafe) i Media & Learning Association (MLA), podczas prezydencji belgijskiej w Radzie UE (1 stycznia - 30 czerwca 2024 r.). Filmy informacyjno-edukacyjne przygotowane dla rodziców i opiekunów, przez PCPSI oraz CyberprofilaktykaNASK, w ramach pilotażowej kampanii #MediaSmartOnline:

1. 10 wskazówek - jak wspierać edukację medialną i bezpieczeństwo dzieci w internecie.
2. Edukacja medialna - jak rozpoznawać niebezpieczne treści i korzystać tylko z wiarygodnych źródeł.
3. Edukacja medialna - bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznościowych.
4. Edukacja medialna to zadanie dla całej społeczności wokół naszych dzieci.

https://sektor3-0.pl/blog/dzien-bezpiecznego-internetu-2024-wskazowki/

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z publikacją pt. „Praktyczny poradnik savoir – vivre wobec osób niepełnosprawnych” i korzystania z niej w codziennych kontaktach z osobami z niepełnosprawnością. Pozycja przybliża czytelnikom problemy, na jakie w codziennym funkcjonowaniu mogą napotykać osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz podpowie jak zachować się w codziennych sytuacjach w sposób wspierający te osoby i jednocześnie traktujący je podmiotowo.

Judy Cohen, autorka publikacji, jest wybitnym ekspertem i znawcą tematu z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie mediacji w sprawach związanych z niepełnosprawnością. Na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej publikacja została przetłumaczona na język polski i dostosowana do polskiego kontekstu przez Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

Wszystkie zainteresowane osoby mogą zapoznać się bezpłatnie z publikacją w wersji elektronicznej, która jest udostępniona online na stronie Biura Pełnomocnika pod adresem:

https://niepelnosprawni.gov.pl/container/publikacje/edukacja/Praktyczny%20poradnik%20savoir-vivre.pdf

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami zapoznać się można na stronie www.saferinternetday.org.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypada na 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2024. 6 lutego odbędzie się Gala DBI 2024 – dostępna zarówno stacjonarnie (Warszawa), jak i online. Zainteresowane osoby będą miały możliwość zapoznania się z planami na DBI 2024 oraz ciekawymi wystąpieniami eksperckimi i programem artystycznym.

Weź udział w lekcjach online

Zaangażowanie w DBI 2024 możliwe będzie też poprzez zaproszenie uczniów do udziału w lekcjach DBI prowadzonych online przez organizatorów i partnerów DBI od 6 lutego do końca marca 2024.

Rejestracja na lekcje na stronie https://www.saferinternet.pl

Skorzystaj z materiałów

Zgłoś inicjatywę swoją lub swojej szkoły

Jak co roku organizatorzy Dnia Bezpiecznego Internetu zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do zaangażowania poprzez organizację lokalnych inicjatyw DBI (ZOBACZ MAPĘ INICJATYW) (m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, kampanii informacyjnych, konkursów) i zgłaszania ich do końca marca 2024 r. za pomocą elektronicznego formularza na stronie DBI.pl - KLIKNIJ i ZGŁOŚ INICJATYWĘ

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) – Państwowy Instytut Badawczy, poleca stronę internetową: https://cyberprofilaktyka.pl/  oraz publikację „(Nie)widzialne ślady online.”


Żeby zapewnić sprawne i bezproblemowe stosowanie przepisów związanych z ochroną danych osobowych w rzeczywistości szkolnej, Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej przygotował specjalny poradnik dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych „Ochrona danych osobowych w szkołach i placówkach oświatowych”.

Zawiera on zaktualizowane wskazówki, dotyczące przetwarzania danych osobowych dzieci, ich rodziców oraz opiekunów prawnych, nauczycieli, a także innych pracowników szkół i placówek oświatowych.

W opracowaniu wskazano podstawowe zasady, jakich dyrektorzy szkół i placówek oświatowych powinni przestrzegać, przetwarzając dane osobowe. Opisano też, jak przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) i sektorowych aktów prawnych zastosować w konkretnych sytuacjach.

Publikacja ta jest bowiem jednocześnie odpowiedzią na najczęściej pojawiające się wątpliwości związane z przetwarzaniem danych osobowych, zgłaszane w ostatnim czasie zarówno do UODO, jak i do MEN.

Poradnik, do zapoznania z którym serdecznie zapraszamy, został przygotowany przede wszystkim z myślą o dyrektorach szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.


Prawa podmiotowe osób, których dane dotyczą, bezpieczeństwo cyfrowe, tożsamość cyfrowa, reklama behawioralna, cyberbullying czy kontrola rodzicielska – to kluczowe zagadnienia, które zawiera poradnik pn. „Europejski podręcznik: Nauczanie o ochronie danych i prywatności w szkołach”.

Poradnik dostarcza nauczycielom i ekspertom w zakresie edukacji praktycznych wskazówki oraz narzędzi do nauczania o ochronie danych osobowych i prywatności dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół w Europie. Ponadto edukatorzy znajdą w nim pomysły do dyskusji, ćwiczenia oraz przydatne wskazówki, dostosowane do różnych kategorii wiekowych i poziomów nauczania., a także Mini-Kartę Praw do Prywatności i Ochrony Danych Osobowych, słowniczek oraz przydatne źródła.

Podręcznik nauczyciela oraz Mini-Karta objęte są międzynarodową licencją Creative Commons Attribution 4.0, zachęcamy więc do swobodnego korzystania z prezentowanych w niniejszej publikacji treści.

Materiały do pobrania:

 

Zapraszamy do rejestracji na „Ogólnopolski Dzień Informacyjny – Twój przewodnik po świecie programów edukacyjnych”. Już dziś zapewnij sobie miejsce na wybranych sesjach i panelach!

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o upowszechnienie w Państwa szkole/placówce załączonej informacji o telefonach zaufania oraz infolinii wsparcia dzieci i młodzieży oraz dorosłych, którzy potrzebują pomocy. Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi. Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.

Zależy nam, aby w ramach kampanii informacyjnej w szkołach i placówkach, do dzieci i młodzieży dotarła informacja o infoliniach, które im pomagają.

Instytucje, z którymi współpracujemy

partner partner partner partner partner partner partner partner partnerErasmus+EPALE