Plac Św. Katarzyny 8, 87-100 Toruń tel. 56-657-74-86, 535 430 957 metodycy@metodycy.torun.pl

Nasza misja: Kompleksowe wspomaganie szkół, placówek i nauczycieli w realizacji zadań edukacyjnych, opiekuńczych, organizacyjnych i wychowawczych wynikających z ich potrzeb.

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszam do udziału w bezpłatnych szkoleniach online, skierowanych do osób pracujących z dziećmi z doświadczeniem migracji, organizowanych przez Fundację Polskie Forum Migracyjne. Szkolenia mają na celu rozwijanie kompetencji potrzebnych do pracy w środowisku wielokulturowym. W programie m.in.: przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, psychologiczne konsekwencje migracji i pierwsza pomoc psychologiczna w kontekście szkolnym, warsztaty wzmacniania rezyliencji dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji. Szkolenia online odbędą się na platformie clickmeeting w dniach 11.04.2024 - 29.05.2024.

Link do rejestracji na szkolenia:

 Pozdrawiam serdecznie

Elżbieta Neroj - Dyrektor, Departament Edukacji Włączającej, Ministerstwo Edukacji Narodowej

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na debatę na temat ważności edukacji włączającej dzieci ("The role of primary schools- Building inclusive societies through education"), prowadzoną przez Ewę Kopacz - koordynatorkę Parlamentu Europejskiego ds. praw dziecka.

Wydarzenie odbędzie się 17.04.2024 (10:00 - 12:00) w Parlamencie Europejskim. Możliwy jest osobisty udział w Brukseli lub uczestniczenie w transmisji online. Uczestnikami debaty będą europejscy praktycy i eksperci związani z wdrażaniem edukacji włączającej w poszczególnych krajach. Będzie to wyjątkowa okazja do wymiany najlepszych praktyk i narzędzi wspierających nauczycieli, wychowawców i decydentów w ich roli polegającej na promowaniu i kształceniu dzieci w zakresie włączania. Polskim reprezentantem będzie Damian Kupczyk - prezes Czepczyński Family Foundation, pedagog i terapeuta dziecięcy, który opowie o doświadczeniach z wprowadzania projektu ABC Empatii do przedszkoli i szkół podstawowych w Polsce i za granicą. Wydarzenie będzie tłumaczone na 6 języków - polski, angielski, niemiecki, francuski, włoski oraz hiszpański.

Uczestnictwo jest bezpłatne, wymagana jest wcześniejsza rejestracja (możliwa do dnia 09.04.2024 r.).

Rejestracja i program wydarzenia znajdują się tutaj.

Osoby obecne w siedzibie PE, zapraszamy również na wieczorny wernisaż, który będzie okazją do pogłębiena rozmów rozpoczętych podczas debaty. Wystawa "Art emotions" rozpocznie się o godz. 19:00 w Galerii Katarzyny Napiórkowskiej w Brukseli (zaproszenie w załączeniu).

Do zobaczenia!

Czepczyński Family Foundation

 

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do IV edycji projektu „Lekcja Nieśmiecenia”. Tym razem chcielibyśmy zachęcić do udziału w konkursie nie tylko szkoły, ale również przedszkola oraz pozostałe placówki oświatowe.

Dotychczasowe edycje projektu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wzięło w nich udział blisko 1200 szkół podstawowych! W towarzyszących projektowi konkursach, 60 zwycięskich placówek otrzymało stacje do praktycznej nauki selektywnej zbiórki odpadów, które nie tylko prezentują się wspaniale na szkolnych korytarzach, ale przede wszystkim wspomagają teoretyczną naukę segregacji odpadów.

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w tegorocznej edycji projektu, gdzie czeka już na zwycięzców kolejna pula 20 stacji do praktycznej nauki selektywnej zbiórki odpadów oraz nagrody dodatkowe - trzy granty finansowe w wysokości 3000, 2000 i 1000 złotych dla najbardziej kreatywnych placówek! Dla wszystkich zainteresowanych mamy również przygotowane bezpłatne materiały edukacyjne, które w tym roku poszerzyliśmy o zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Zapraszamy wszystkich dotychczasowych uczestników oraz nowych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z „Lekcją Nieśmiecenia”!

Projekt prowadzony jest w partnerstwie Fundacji Nasza Ziemia z firmą Henkel Polska Sp. z o. o.

 

Zapraszamy na wykład pt: "Interfejsy mózg-komputer - krótka historia" który wygłosi mgr inż. Andrzej Michnik reprezentujący Politechnikę Śląską Wydział Inżynierii Biomedycznej.

Wykład w ramach programu: "Przyjazna Nauka" odbędzie się w dniu 19 marca 2024 o godz. 17.00 w trybie zdalnym. Zaprezentowane zostaną najpopularniejsze techniki odczytywania aktywności mózgu wykorzystywane w interfejsach mózg-komputer oraz przykłady najnowszych prac prowadzonych w tej dziedzinie. Niezależnie od branży medycznej, interfejsy te stanową również bardzo interesujące tematy w branży rozrywkowej czy mediach społecznościowych.

W celu wzięcia udziału w wykładzie prosimy o zalogowanie się poprzez link: https://vms.noxmeet.com/b/sit-qgj-smj
a następnie podać kod dostępu: 848190 oraz wpisać imię i nazwisko.

Instrukcja logowania do wykładu oraz program wszystkich wykładów znajdują się na stronie: http://sitpchem.org.pl/przyjazna-nauka-cykl-zdalnych-wykladow/

Pozdrawiam
Józef Kozieł - Wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego SITPChem w Warszawie

Zapraszamy serdecznie nauczycieli wraz z uczniami do udziału w Dniu na UMK! Zdarzenie organizowane jest w Auli UMK 6 marca 2024 r. i przeznaczone jest dla wszystkich osób zainteresowanych studiowaniem na naszym Uniwersytecie oraz takich, które wahają się, jaką ścieżkę edukacji i rozwoju obrać po maturze.

W imprezie mogą uczestniczyć zarówno grupy zorganizowane (klasy szkolne), jak i indywidualni odbiorcy. Aby nasi goście mogli komfortowo i w pełni skorzystać z czekających na nich atrakcji, udział w wydarzeniu podzielony będzie na dwugodzinne tury (wejście co pół godziny od 9:00 do 13:00). Wszystkich chętnych obowiązuje elektroniczna rejestracja za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.

Szczegóły znajdziecie Państwo na:

https://portal.umk.pl/pl/article/dzien-na-umk?utm_source=umk.pl&utm_medium=news&utm_campaign=dzien-na-1992

Politechnika Bydgoska zaprasza na drugą edycję konferencji „Politechnika Dialogu” skierowaną do środowisk nauczycielskich z regionu kujawsko-pomorskiego, i nie tylko. Wydarzenie odbędzie się już 8 lutego 2024 roku w fordońskim kampusie uczelni.

Tematem II konferencji „Politechnika Dialogu” jest zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Podczas sesji plenarnej zostaną poruszone tematy dotyczące m.in. wsparcia w codziennych sytuacjach kryzysowych, wypalenia zawodowego czy problemów związanych z uzależnieniami młodzieży. Zaplanowano spotkania z praktykującymi psychologami, gdzie omówione zostaną wyzwania związane z bezpośrednią pracą z uczniem w szkole podstawowej, ponadpodstawowej oraz młodzieżą na starcie kształcenia akademickiego.

Szczegółowe informacje:

https://pbs.edu.pl/pl/aktualnosc/politechnika-dialogu-porozmawiajmy-o-zdrowiu-psychicznym-dzieci-i-mlodziezy

Zbliżają się obchody Dnia Ochrony Danych Osobowych 2024: https://uodo.gov.pl/pl/571/2947

Wydarzenia dotyczyć będą przede wszystkim zapewnienia ochrony danych osobowych oraz prawa do prywatności w związku z rozwojem technologicznym.

Poradniki MEN (MEiN):

Wspólnie zadbajmy o błękitne niebo nad Toruniem

18 listopada, godz. 11, siedziba Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, ul. Fredy 8

  • plakat

 Z okazji Dnia Czystego Powietrza 18 listopada o godzinie 11 zapraszamy do siedziby Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Toruniu, przy ul. Fredry 8. Na stoiskach edukacyjnych specjaliści będą udzielać porad dotyczących możliwości uzyskania wsparcia z programów dofinasowania wymiany lub likwidacji nieekologicznych źródeł ciepła oraz działań inwestycyjnych mających na celu poprawę jakości powietrza w mieście. Patrol Eko Straży Miejskiej zaprezentuje sprzęt do walki z nielegalnym spalaniem odpadów.

O godzinie 12 prof. Adam Adamski, fotograf przyrody i pracownik Wydziału Sztuk Pięknych UMK zaprasza wszystkich chętnych do udziału w warsztatach fotograficznych, podczas których zdradzi jak podglądać naturę i utrwalać w kadrze jej ulotne piękno (liczba miejsc ograniczona – zgłoszenie udziału sms na nr 793809899). Uczestników zaprosimy również do sadzenia kwiatów cebulowych, które na wiosną pięknie zakwitną na toruńskich skwerach i zieleńcach oraz podarujemy rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze. Najmłodsi wezmą udział w konkursie plastycznym oraz napiszą list do kopcącego sąsiada.

Zanieczyszczenie powietrza jest problemem globalnym, nie znającym granic. Szacuje się, że powietrzem złej jakości oddycha dziś 99% światowej populacji. Problem ten w szczególności dotyczy naszego kraju, gdzie w wielu miejscach normy zanieczyszczeń powietrza są w znacznym stopniu przekroczone, a zdrowie mieszkańców zagrożone. Dobrą okazją by przyjrzeć się działaniom podejmowanym na rzecz walki o błękitne niebo będzie impreza dla mieszkańców Torunia z okazji Dnia Ochrony Powietrza

  • Ekopiknik z okazji Dnia Czystego Powietrza w Toruniu jest realizowany dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń.
  • Organizatorem jest: Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział Toruń oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
  • Partnerami są: Straż Miejska w Toruniu, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju, Polski Klub Ekologiczny, Sztuka Natury - Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą oraz Market Leroy Merlin w Toruniu.

Dzięki tej inicjatywie można zaprosić na swoje lekcje ekspertów i ekspertki z sektora kosmicznego. Spotkania odbywają się w formule online. Każda lekcja trwa 45 minut i może odbyć się jako lekcja zdalna lub ekspert/ekspertka może pojawić się w klasie na telebimie. Wybór należy do was.

Drodzy nauczyciele szkół podstawowych klas 4-8 i ponadpodstawowych klas 1-4, to dla Was ta inicjatywa. Jeden nauczyciel może zgłosić jedną klasę lub grupę uczniowską na jednym poziomie nauczania, maksymalna liczba uczestników na jednej lekcji to 40 osób.

Spotkania odbywają się w formule online. Każda lekcja trwa 45 minut i może odbyć się jako lekcja zdalna lub ekspert może pojawić się w klasie na telebimie. Wybór należy do nauczycieli i edukatorów.

Zapoznajcie się z sylwetkami ekspertów i tematami lekcji jakie mogą poprowadzić. Wybierzcie jednego eksperta lub ekspertkę i wypełnijcie formularz. Aktywujemy go tylko w dniu zapisów - 18 listopada od godz. 10.00. O dostaniu się do programu decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegółowe informacje: https://www.kopernik.org.pl/esero/lekcje-nie-z-tej-ziemi

Instytucje, z którymi współpracujemy

partner partner partner partner partner partner partner partner partnerErasmus+EPALE