Plac Św. Katarzyny 8, 87-100 Toruń tel. 56-657-74-86, 535 430 957 metodycy@metodycy.torun.pl

Nasza misja: Kompleksowe wspomaganie szkół, placówek i nauczycieli w realizacji zadań edukacyjnych, opiekuńczych, organizacyjnych i wychowawczych wynikających z ich potrzeb.

ESEP jako forma współpracy międzyszkolnej w Europie. Czy warto?

ESEP – European School Education Platform (Europejska Platforma Edukacji Szkolnej)

Projekt „Listening can be fun” (Słuchanie jest zabawą) jest drugim z serii projektów, które na platformie ESEP połączyły działania wielu krajów i szkół.

Pierwszym projektem, w który włączyli się uczniowie z ZSE w Toruniu był „Reading can be fun”(Czytanie może być zabawą). Za ten projekt otrzymaliśmy Europejską Odznakę Jakości w roku szkolnym 2023/2024:

Oba projekty były ogromnym przedsięwzięciem. W „Reading can be fun” wzięło udział 22 partnerów z 14 krajów. W „Listening can be fun” uczestniczyło 13 krajów oraz 24 szkoły, a na platformie zostało zarejestrowanych 153 uczniów z: Albanii, Azerbejdżanu, Bułgarii, Czech, Hiszpanii, Macedonii Północnej, Polski, Portugalii, Rumunii, Serbii, Turcji, Ukrainy i Włoch.

Już sam fakt, że projekty były wielonarodowe wywoływał wśród uczniów ogromne emocje. Dzięki tym projektom uczestnicy nabyli wiele różnorodnych umiejętności, ale przede wszystkim poczuli się częścią dużej wspólnoty młodych ludzi otwartych, gotowych do zawierania nowych znajomości, odkrywania nowych kultur bez uprzedzeń, porzucając stereotypy byli gotowi do interaktywnej przygody.

Z powodu trzęsienia ziemi w Turcji w roku 2023, projekt „Listening can be fun”, został opóźniony o rok. O warunkach życia młodzieży z Ukrainy wiedzieliśmy z pierwszej ręki. Nie raz wzruszenie odbierało mowę. To zmieniało perspektywę i wyczulało nas wszystkich na sytuację w Europie w okresie katastrof i konfliktów.

Młodzież oczekiwała rozpoczęcia nowego przedsięwzięcia, które poza tym, że wzbogaca treści programowe o atrakcyjne zadania projektowe realizowane w zespołach wielonarodowościowych, kończy się zagranicznym wyjazdem. Po zakończeniu projektu organizujemy mobilność uczniów do jednej ze szkół projektowych, aby uczniowie spędzili ze sobą więcej czasu i zapoznali się z realiami życia szkolnego w danym kraju. W przypadku naszej Szkoły taka mobilność uczniów jest możliwa dzięki funduszom europejskim uzyskanymi w ramach „Akredytacji Erasmusa w sektorze Edukacja szkolna” przyznanej Zespołowi Szkół Ekonomicznych w 2021 roku. „Listening can be fun” promuje ideę aktywnego słuchania.

Skupiliśmy się na tworzeniu tekstów, które zostały nagrane w postaci książek czytanych. W następnym etapie zostały utworzone pytania i zadania do tekstów wymagające odpowiedzi lub rozwiązań. Tworząc treści młodzi ludzie mogli wybrać swój obszar zainteresowań, specjalizacji oraz wrażliwości.

Młodzież z 13 krajów wspólnie napisała i nagrała cztery audiobooki:

Stories about wellbeing:

Essays about technology:

Collaborative Poem:

Five cities, five journeys:

Link do newslettera: https://secure.smore.com/n/efb3cj

Zapraszamy do słuchania. Łącząc przyjemne z pożytecznym. Sprawicie radość sobie i nam smileMałgorzata Neckowicz
Zespół Szkół Ekonomicznych w Toruniu

Instytucje, z którymi współpracujemy

partner partner partner partner partner partner partner partner partnerErasmus+EPALE