Plac Św. Katarzyny 8, 87-100 Toruń tel. 56-657-74-86, 535 430 957 metodycy@metodycy.torun.pl

Nasza misja: Kompleksowe wspomaganie szkół, placówek i nauczycieli w realizacji zadań edukacyjnych, opiekuńczych, organizacyjnych i wychowawczych wynikających z ich potrzeb.

Jak oszczędzać prąd? Sposoby do zastosowania od zaraz

Przedstawiamy 26 prostych kroków na oszczędzanie prądu.

Rachunki za energię elektryczną to jeden z podstawowych wydatków w każdym domu, warto więc zastanowić się, jak oszczędzić. Teraz, gdy ceny prądu rosną i wprowadzony został roczny limit zużycia, może to znacznie powiększyć nasz budżet.

Twój obecny sprzedawca prądu jest za drogi?

W skrócie:

 • Dzięki odpowiedniemu korzystaniu z urządzeń możemy oszczędzać prąd w domu.
 • Oszczędzanie prądu jest niezwykle ważne m.in. w obliczu wprowadzonego przez rząd limitu zużycia energii.
 • Dobrym sposobem na oszczędzanie energii jest inwestycja w odpowiednie oświetlenie.
 • Urządzenie do oszczędzania prądu nie zmniejszy rachunków w gospodarstwie domowym.
 • Oszczędzanie prądu pomoże również w ochronie środowiska naturalnego.

Jak oszczędzać prąd, używając urządzeń elektrycznych?

Sposobów oszczędzania energii przy użytkowaniu urządzeń elektrycznych jest wiele. Najpierw należy zastanowić się, ile prądu zużywają sprzęty domowe, których używamy. Wpływ na to będzie miał ich czas pracy i to, jaką mają moc (moc podawana jest w watach - im wyższa, tym więcej prądu pobiera urządzenie). To z jakich przyrządów korzystamy, również ma znaczenie: stare i zniszczone będą utrudniać oszczędzanie prądu.
Natomiast przy zakupie nowych urządzeń warto zwrócić uwagę na ich klasę energetyczną - im jest wyższa, tym mniejsze zużycie energii. Od marca 2021 roku obowiązują nowe oznaczenia klasy energetycznej, bez symboli “A+++”, “A++” i “A+”. Nowa skala rozpoczyna się od “A” (najbardziej energooszczędne sprzęty) i kończy na “G” (najmniej energooszczędne sprzęty).

Które sprzęty kosztują nas najwięcej?

Z naszych wyliczeń wynika, że przy dość częstym korzystaniu największymi pożeraczami prądu są płyta indukcyjna i bojler elektryczny. Zaraz za nimi znajdują się piekarnik, lodówka i zmywarka. Używanie tych sprzętów będzie nas sporo kosztować. Nie oznacza to, że w każdym domu to one będą pobierały najwięcej energii elektrycznej. Przykładowo, przy bardzo intensywnym korzystaniu z komputera stacjonarnego, on również może być bardzo energochłonny. Co więc zrobić, żeby obniżyć rachunki i jak można oszczędzać prąd?
Chcesz wiedzieć, ile konkretnie prądu zużywają poszczególne sprzęty domowe? Znamy konkretne wyliczenia i roczne zużycie!

Czy wiesz, że...

Prądu zużywamy coraz więcej… Z roku na rok zapotrzebowanie na energię elektryczną drastycznie wzrasta, a budowanie nowych elektrowni węglowych może w znacznym stopniu zaszkodzić środowisku naturalnemu. Państwa stale szukają nowych rozwiązań i inwestują w odnawialne źródła energii.

19 sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej w domu - urządzenia elektryczne

 1. Podczas gotowania potraw przykrywaj garnki pokrywką - przyspieszy to proces gotowania i skróci czas korzystania z płyty indukcyjnej.
 2. Piekąc potrawy w piekarniku, nie otwieraj go w ogóle lub nie rób tego zbyt często - urządzenie będzie musiało nagrzać się ponownie, zużywając przy tym sporo prądu.
 3. Wyłącz piekarnik wcześniej - zwłaszcza w przypadku jedzenia, które jest już “prawie gotowe”. Piekarnik jest nagrzany przez długi czas, dlatego jego wcześniejsze wyłączenie pozwoli nam zaoszczędzić sporo prądu, a jedzenie z pewnością dopiecze się bez dodatkowej pracy sprzętu!
 4. Nie wkładaj ciepłego jedzenia do lodówki i zamrażarki, a także pilnuj, aby drzwi od nich były zamknięte - ponowne ochłodzenie ich wnętrza pochłania dużo energii (niektóre lodówki wyposażone są w system monitorowania czasu otwartej lodówki, przypominając tym samym o jej zamknięciu np. za pomocą dźwięku).
 5. Jeśli to możliwe, zmniejsz temperaturę w lodówce na wyższą - wiele produktów nie zmarnuje się przy wyższej temperaturze, np. 1.5 stopnia.
 6. Raz w roku rozmroź i umyj lodówkę, pozbywając się z niej nadmiaru lodu, który blokuje chłodzenie (im bardziej zblokowane, tym nasza lodówka ciężej pracuje, zużywając więcej prądu).
 7. Do rozmrażania jedzenia nie korzystaj z mikrofali - zrób to wieczorem, zostawiając jedzenie na następny dzień poza lub w lodówce.
 8. Korzystaj z pralki i zmywarki tylko wtedy, gdy są wypełnione - dzięki temu możesz rzadziej je włączać.
 9. Jeżeli masz taką możliwość używaj trybu “eko” lub “oszczędzanie energii”, które ma już coraz więcej nowszych urządzeń.
 10. Zagotuj w czajniku tylko tyle wody, ile potrzebujesz - im więcej wody do niego wlejesz, tym dłużej będzie pracował i pobierał energię.
 11. Kiedy urządzenie jest już w pełni naładowane, odłącz je od gniazdka - ładowarka podłączona do kontaktu i do naładowanego urządzenia może dalej zużywać prąd.
 12. Wyłączaj wszystkie sprzęty, z których nie korzystasz.
 13. Nie zostawiaj odkręconego kranu - także w trakcie mycia rąk staraj się zakręcać i odkręcać kran tylko podczas początkowego namydlania i końcowego spłukiwania dłoni.
 14. Bierz prysznic zamiast kąpieli - w ten sposób zużyjesz mniej ciepłej wody.
 15. Nie korzystaj ze zbędnych urządzeń, np. suszarki do ubrań (zaplanuj pranie odpowiednio wcześnie), czy żelazka (mokre ubrania wywieś na wieszaku, dzięki czemu same “się wyprasują").
 16. Dobieraj wielkość garnka do wielkości palnika - mniejszy garnek na większym palniku zużyje niepotrzebną energię.
 17. Włącz funkcję automatycznego wyłączenia telewizora lub laptopa, np. po godzinie od jego nieużywania.
 18. Pierz i zmywaj w niższych stopniach, a te wysokie (np. 90 stopni) zarezerwuj na rzeczy, które wymagają większej sterylności (np. pościel). Im wyższa temperatura, tym większe zużycie prądu.
 19. Nigdy nie odkręcaj grzejników przy otwartym oknie - tę lekcję powinniśmy pamiętać z zajęć z fizyki!

Sposoby na oszczędzanie energii a oświetlenie domu

7 sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej w domu - oświetlenie

 1. Jak najwięcej korzystaj ze światła dziennego - żeby światło było lepsze, możesz przenieść biurko lub stół bliżej okna, albo przemalować ściany na biało (jasne ściany, meble i podłogi umożliwią odbijanie się światła).
 2. Wyłączaj światło, kiedy wychodzisz z pomieszczenia.
 3. Kup energooszczędne żarówki - mimo że są droższe niż zwykłe żarówki, pomagają przy oszczędzaniu prądu, a ich koszt zwróci się po jakimś czasie. Najbardziej opłacalne będzie zamontowanie ich tam, gdzie światło pali się najdłużej - częste wyłączanie i włączanie sprawi, że szybko się przepalą.
 4. W czasie wykonywania czynności, które nie wymagają silnego oświetlenia sufitowego, korzystaj z lampki - mniej intensywne oświetlenie pozwoli zaoszczędzić energię elektryczną.
 5. Jeżeli chcesz oświetlić dom od zewnątrz, zdecyduj się na instalację reagującą na ruch, tzw. czujniki ruchu i zmierzchu.
 6. Zrezygnuj z lampek zamontowanych przed Twoim domem - szczególnie, jeśli świecą się one w ciągu dnia.
 7. Wyłącz światła w przełącznikach, to jest diody, które umożliwiają odnalezienie przełącznika.

Dlaczego oszczędzanie prądu jest dziś tak ważne?

Do, można rzec, odwiecznych korzyści środowiskowych w ostatnich latach dochodzą także korzyści finansowe. I nie chodzi wyłącznie o oczywistą oczywistość - przy mniejszym zużyciu płacimy mniej. Mniej zużywając, zapłacimy zdecydowanie mniej także dlatego, że ominą nas… podwyżki. Jak to?
Rząd w ramach zamrożenia cen energii wprowadził limit zużycia prądu. Standardowy próg wynosi 2000 kWh rocznie, a podwyższony 2600 kWh (dla gospodarstw z kartą dużej rodziny lub domowników z niepełnosprawnościami). Do tego limitu możemy spodziewać się stałej ceny prądu, zaś po jego przekroczeniu cena prądu może być nawet trzykrotnie wyższa, bo liczona wg zapowiadanych w 2023 roku podwyżek. Prezes URE wspomina o wzroście nawet o 180% w porównaniu z 2022 rokiem. Dlatego m.in. wiedza o tym, jak oszczędzać prąd oraz jakie sprzęty domowe zużywają najwięcej energii, może być dla nas niesamowicie przydatna.
Czytaj więcej o zamrożeniu cen energii: “Limit zużycia prądu”.

Urządzenie do oszczędzania prądu

Najlepiej zacząć od tego, że wspaniałe urządzenie do zmniejszenia zużycia prądu w domu nie istnieje. Możemy znaleźć ogłoszenia reklamujące przyrząd, który wystarczy wpiąć do gniazda, aby obniżyć rachunki nawet o połowę. O co właściwie chodzi?
To “magiczne” urządzenie do zmniejszenia poboru prądu nazywa się kondensatorem prądu. Wykorzystywane jest w fabrykach przy sprzętach, które pobierają dużo mocy. Do oszczędzania prądu w domu raczej się nam nie przysłuży, a sam zakup może nas sporo kosztować.
Możesz za to pomyśleć o zainstalowaniu licznika przedpłatowego pre-paid, który umożliwi Ci kontrolowanie Twojego zużycia - najpierw wykupujesz konkretną ilość kilowatogodzin (kWh), z których później korzystasz. Dzięki temu możesz samodzielnie ustawić swój limit zużycia prądu! Dowiedz się więcej: “Co to jest i jak działa licznik prądu?”.

Rosnąca cena prądu a oszczędzanie

Cena prądu w 2022 roku podniosła się o prawie 40%! Mówimy tu o energii czynnej, a więc tej, którą realnie zużywamy w naszych domach. Stanowi ona około połowę rachunku. Dodatkowo podniósł się koszt dystrybucji tej energii (dostarczenia jej do odbiorców) - wzrost wyniósł około 8%. Te 2 podwyżki sprawiły, że nasze opłaty za prąd są wyższe o około 20%. Należy pamiętać, że podwyżki są po części rekompensowane przez obniżenie stawki VAT i akcyzy. Dzięki wyzerowaniu VAT-u przeciętna rodzina 2+2 płaci za prąd o ok. 85 złotych więcej w 2022 r. niż w 2021 r. - przed obniżką było to ok. 220 zł. Na obniżkę VAT możemy liczyć do końca 2022 roku.

Jakie są dostępne dopłaty do rachunków?

Gospodarstwa domowe mogą składać wnioski o różne dopłaty, które mają rekompensować podwyżki. W 2022 roku jest to szczególnie dodatek osłonowy. Ma on poprawić sytuację odbiorców wrażliwych lub zagrożonych ubóstwem energetycznym. Dopłata może wynieść od 20 do aż 1437,50 zł. W naszym kalkulatorze dodatku osłonowego sprawdzisz wysokość swojej rekompensaty!

Fotowoltaika, czyli oszczędność na wszystkim?

Jeszcze do niedawna panowała pewność, że dzięki panelom fotowoltaicznym, które przekształcają promienie słoneczne w energię elektryczną, możemy zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Wprowadzony przez rząd roczny limit prądu odbiera tę pewność… Właściciele i właścicielki fotowoltaiki mają bowiem zdecydowanie wyższe zużycie energii elektrycznej, więc będzie im o wiele trudniej zmieścić się w limicie 2000 kWh lub 2600 kWh. Oznacza to nic innego, jak konieczność opłacania wyższych rachunków.
Nie podlegają jednak wątpliwościom podstawowe korzyści, jakie niesie fotowoltaika. Jest to odnawialne źródło energii (w skrócie OZE), a więc takie, którego zasoby się nie wyczerpią. Ogromnym plusem jest to, że przez korzystanie z paneli ograniczamy emisję dwutlenku węgla do atmosfery i dbamy o środowisko naturalne.
Dobrze dobrana instalacja może w dużym stopniu zaspokoić nasze zapotrzebowanie na energię. Żeby wykorzystać jej cały potencjał, warto pomyśleć o autokosumpcji energii elektrycznej (wykorzystywania energii na własny użytek) w czasie, gdy instalacja wytwarza jej najwięcej. Samo założenie paneli fotowoltaicznych jest niestety kosztownym przedsięwzięciem, którego cenę możemy zmniejszyć korzystając z dofinansowań - np.: Program “Czyste Powietrze”. Po kilku/kilkunastu latach korzystania pieniądze wydane na panele zwracają się, a prosument zaczyna oszczędzać. Dodatkowo przy zakupie można skorzystać ze specjalnych kredytów oferowanych przez banki - takie ekologiczne oferty mają często lepsze warunki. Jeżeli chcesz sprawić oferty na fotowoltaikę, sprawdź porównywarkę Rachuneo.

Jak zaoszczędzić na prądzie, zmieniając dostawcę?

Jeżeli mimo zmiany nawyków nasze rachunki za prąd są za wysokie, można zastanowić się, czy warto zmienić dostawcę prądu. Zamiast oszczędzać na wszystkim, warto przejrzeć oferty sprzedawców i sprawdzić, która z nich będzie dla nas najkorzystniejsza. Wszystkie dostępne oferty zebraliśmy dla Was w porównywarce cen prądu. Na Rachuneo możesz również skorzystać z darmowej pomocy konsultanta lub konsultantki, którzy zdalnie przeprowadzą Cię przez wszystkie formalności. Zachęcamy do zadawania pytań w mailach i telefonicznie.

Sposób na oszczędzanie bez zmiany nawyków

Dobrym sposobem na zaoszczędzenie będzie też dobranie odpowiedniej taryfy prądu. Jeżeli ogrzewasz dom prądem lub posiadasz samochód elektryczny, korzystna może okazać się taryfa “nocna”, a w przypadku większego zużycia w weekend - taryfa “weekendowa”.
Oferty te charakteryzują się tym, że prąd sprzedawany jest w dwóch różnych cenach. Stawka może być niższa np. w nocy, w święta i w weekendy.

 

Instytucje, z którymi współpracujemy

partner partner partner partner partner partner partner partner partnerErasmus+EPALE